Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Každoroční kulturní akce

Zima

Únor

 

Bielska Zadymka Jazzowa ? Bielsko-Biała

Kontakt: Jerzy Batycki, www.zadymka.pl

Bielska Zadymka Jazzowa vznikla v roce 1999 jako rozšíření koncertní činnosti ?Piwnicy Zamkowej?, uměleckého klubu, provozovaného prostřednictvím Sdružení Umění Divadlo. Brzy se stala jednou z důležitých akcí tohoto druhu v Polsku. Neopakovatelná atmosféra festivalu, hvězdy světového jazzu, které přijíždějí do Bialska - Bialej speciálně na tyto koncerty, to je magnetem, přitahujícím fanoušky této hudby z celého Polska, a také ze zahraničí. Každoročně mají příležitost se zúčastnit několika koncertů, které se konají zároveň ve stylových prostorách Divadla Polského, jakož i v moderní Galerii Sféra, a také turistické chatě na hoře Szyndzielnia (1026 m.n.m.). V dosavadních deseti ročnících festivalu vystoupilo 541 vystupujících z 27 zemí. Mezi nimi jsou i legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, All Foster, z Evropy: Henri Texier, Arild Andersen, Till Broenner, Richard Galliano, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo, a Polska: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek a také mnoho jiných.

 

Jaro

Březen

 

Velikonoční jarmark na frýdeckém zámku

Kontakt: web.telecom.cz/muzeumbeskyd/

Vždy v neděli týden před Velikonocemi probíhá v areálu frýdeckého zámku tradiční jarmark - prodej lidových a uměleckých předmětů, ukázka řemesel, projížďka na koních v parku. Návštěvníci mohou ochutnat velikonoční speciality, pamlsky, naučit se plést pomlázku či zdobit kraslice.

Duben

 

Festival duchovní hudby - Sacrum In Musica - Bielsko- Biała

Kontakt: Bielské Kulturní Centrum, www.bck.bielsko.pl

Každoročně zve Bielské kulturní centrum na oslavy duchovní hudby, to znamená Mezinárodní hudební festival duchovní hudby - Sacrum In Musica. Festivalové koncerty mají ekumenický charakter a ukazují celou paletu duchovní hudby. V Bielsku-Bialej hostí zároveň sbory pravoslavné církve. ale také skupiny klezmerské. Je možno si poslechnout gregoriánský chorál a gospel.

Květen

 

Mezinárodní festival loutkářského umění - Bielsko-Biała

Kontakt: Teatr Lalek Banialuka, www.banialuka.pl

Mezinárodní festival loutkářského umění - jeden z nejdůležitějších a nejvíce prestižních divadelních festivalů, je uznávaným v polském tvůrčím světě i v zahraničí. Divadlo prezentuje nejnovější trendy v oblasti loutkářského umění, a také v konvencích tradičních loutkářských technik. Od roku 1966 pravidelně každé dva roky přijíždějí do Bielska nejvýznamnější loutkářské soubory z celého světa. Otevřenost všem divadelním trendům, konvencím i stylům, stejně jako pozvání k účasti divadelních inscenací zaměřené na dospělé publikum činí Bielský festival velmi atraktivním. Během festivalu společně s výkony skutečných mistrů loutkářského povolání jsou prezentovány vystoupení umělců a divadel, hledajících nové formy uměleckého vyjádření.

 

Léto

Červen

 

Beskydské veseléto ? Frýdek-Místek

Kontakt: Tel.: 558 646 888, www.veseleto.cz

Beskydské Veseléto je seriál kulturních akcí konaných v době letních prázdnin, pro občany Statutárního města Frýdku-Místku a okolí, turisty a návštěvníky regionu Beskydy všech věkových kategorií a zájmů. Akce, které jsou součástí Beskydského Veseléta mají různý charakter, a to proto, aby se pobavily děti, dospělí, ale i senioři. Pro děti je realizováno westernové odpoledne plné her, soutěží a zábavy v podání jejich oblíbených herců a zpěváků. Pro dřív narozené se pořádá ?Odpoledne s písničkou? v krásném prostředí místního parku, Pro rodiny s dětmi se připravuje celodenní maraton plný soutěží a zábavy. Tato akce s názvem ?Beskydské rekordy? se nese v duchu lidové veselice. Atmosférou nabitý ?Jazz ve městě? uspokojí další skupinu obyvatel a návštěvníků města, kteří jsou nadšenci tohoto žánru. Přijeďte k nám užít si vesele naše Veseléto.

 

Mezinárodní folklorní festival - Frýdek-Místek, přilehlé obce

Kontakt: Tel.:558 621 477, www.ostravicka.cz

Příznivci lidového umění se můžou těšit na folklór z celého světa, který prostřídá tanec, hudba a zpěv našeho regionu v podání domácích souborů. Tradičně v půlce června se město Frýdek-Místek promění v roztančené město. Pořadateli tohoto tradičního mezinárodního festivalu jsou Statutární město Frýdek-Místek, Folklórní sdružení ČR a Dětský folklórní soubor Ostravička. Těšíme se na setkání příznivců folklóru.

 

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy ? Hukvaldy

Kontakt: www.janackovy-hukvaldy.cz

Mezinárodní hudební festival. Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy každoročně přiláká svým programem do nádherného prostředí hukvaldské obory a hradu tisíce uměnímilovných návštěvníků, kteří se chtějí nechat oslovit univerzálním jazykem hudby, jež dokáže překlenout věky, překračovat hranice a nabízet porozumění a krásu. Janáčkovo skladatelské dílo je vždy neoddělitelnou součástí dramaturgie festivalu, který zároveň nabízí jména dalších vynikajících hudebních skladatelů, interpretů a hudebních těles. Festival se koná od června do července.

Organizátorem festivalu je Fond Janáčkovy Hukvaldy.

 

Festival Družebních Měst ?Poznajmy się" (Poznejme se) - Bielsko- Biała

Kontakt: Miasto Bielsko-Biała

Cílem festivalu je prezentovat obyvatelům Bielska-Bialej historii, tradice, kulturu a atrakce turistických družebních měst. Propagace nabídek stejně jako dříve organizovaných Mezinárodních trhů Beskydy a zároveň hledaní a organizování podnikatelských kontaktů. Festival je určen zástupcům partnerských měst a obsahuje několik akcí, jako jsou schůze, konference, prohlídky města a Beskyd, ukázky a vystoupení, výstavy či sportovní akce.

 

Červenec

Sweetsen Fest - Frýdek-Místek

Kontakt: www.sweetsen.cz

Hudební openair festival probíhá v prvních dnech července. Cílem je představit široké veřejnosti to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek na poli kultury nepřetržitě vzniká. S trochou nadsázky se dá říct, že Sweetsen fest je svým pojetím i významem ojedinělý a nenajdete ho nikde jinde.

 

Beskydská heligonka ? Ostravice

Kontakt: www.beskydy.cz

Na přelomu měsíců června a července probíhá mezinárodní soutěž heligonkářů ? ?Beskydská heligonka?, která se koná v zahradě hotelu Freud.

 

Zpívání pod lipou - Frýdek-Místek

Kontakt: web.telecom.cz/muzeumbeskyd, Tel: +420 777 728 094

Koncerty v zámeckém parku

Zpívání pod lípou je frýdecko-místeckou akcí s nejdelší tradicí, počátky sahají do roku 1994. Probíhá v červenci a srpnu. Během uplynulých ročníků se na frýdeckém zámku představila řada skvělých muzikantů, například Pavel Dobeš, Nerez se Zuzanou Navarovou, Karel Plíhal, Jaroslav Hutka, Hana a Petr Ulrychovi, Fleret s Jarmilou Šulákovou nebo také Yoyo Band.

 

Noc plná hvězd - Ostravice

Kontakt: www.beskydy.com

Hudební festival - hřiště TJ sokol Ostravice.

Koná se začátkem července, je plná hudby, soutěží a her pro děti, ale ne jen pro ně. Na své si přijdou i ostatní návštěvníci. Závěr patří vystoupení hvězdy večera, diskotéce a ohňostroji.

 

Výstava zájmové umělecké činnosti v Beskydech - Ostravice

Kontakt: www.umelcibeskyd.cz

Prázdninová výstava výtvarných děl obyvatel Pobeskydí se koná pravidelně od počátku července do poloviny srpna v sále hotelu Freud.

 

Ligocký jarmark - Komorní Lhotka

Kontakt: Tel.: 724 301 755, 558 696 826, www.komornilhotka.cz

Ligotský jarmark - zábava pro děti, vystoupení folklorních souborů ale také interpretů populární hudby.
Součástí je cyklistický závod "Podgodulský okruh".

 

Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt - Frýdlant nad Ostravicí.

Kontakt: www.frydlantno.cz

Sympozium a výstava. Smaltérská tradice Frýdlantu nad Ostravicí našla oživení v mezinárodním sympoziu uměleckého smaltu, které se zde každoročně koná v první polovině července. Město hostí umělce z celé Evropy, aby si během jednoho týdne vyzkoušeli své smaltéřské dovednosti.

 

Beskydské Rally Historických Vozidel - Żywiec, Szczyrk, Bielsko- Biała

Kontakt: Beskydský automobilový klub.

Mezinárodní Beskydské Rally historických vozidel v oblasti Podbeskydská rally se koná pravidelně od roku 1977. Každý rok mají milovníci starých automobilů příležitost prezentovat svá auta a je nutno poznamenat, že prezentované modely jsou památkami s vysokým stupněm originality. Nejmladší startující automobily pocházejí z roku 1982.

 

Mezinárodní modelářský den - Międzybrodzie Żywieckie

Kontakt: Horská Škola Plachtění ?Żar? AP

Je to pravidelně se opakující akce, která je organizována na pěkně situovaném letišti Školy plachtění na hoře Żar. Modelářské dny, které začaly v roce 2004 se staly největšími mezinárodními modelářskými akcemi v Polsku. Velké množství modelářů z celé Evropy ( v posledních ročnících jich bylo kolem 150) přiváží cca 300 létajících modelů současných ale i historických letadel. Modely se liší od originálů pouze velikostí. Práce nad takovým modelem letadla trvá často až několik let.

Srpen

 

Trh lidových řemesel - Frýdlant nad Ostravicí, rynek

Kontakt: www.frydlantno.cz

Trh lidových řemesel probíhá koncem srpna na frýdlantském náměstí. Návštěvníci mohou shlédnout vystoupení šermířů, ukázku dovedností kovářů, hrnčířů či zpracovatelů kůží. Nechybí archaické pouťové atrakce, krajové speciality a tradiční výrobky. Po celý den probíhá také bohatý kulturní program.

 

 

Frýdecké historické slavnosti - Frýdek-Místek
Kontakt: kalisova.jitka@frydekmistek.cz, Tel +420 558 60 92 02 Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Koncem srpna se okolí frýdeckého zámku tradičně vrací o několik století nazpět do středověku. Ukázka práce sokolníků, rytířské hry pro děti a dospělé, dobové hudební a taneční skupiny, rytířské klání a souboje, divadelní šermířská představení - to je jen zlomek toho, co můžete na frýdeckém náměstí a v jeho okolí vidět.

 

Sochovy národopisné slavnosti - Lhotka

Kontakt: Tel.: 558 686 423

Každoroční významnou akcí jsou Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, které se konají koncem srpna na počest sběratele lidových písní a tanců z okolí Ondřejníka, zakladatele a dlouholetého vedoucího folklorního souboru Pilky pana Vincence Sochy.

 

Muzikantské žně - Frýdek-Místek

Kontakt: www.muzikantskezne.cz, Tel.: +420 603571176

Přehlídka převážně folkových, bluesových, bluegrassových a country kapel probíhá v polovině srpna. Festival má svou atmosféru, jde o setkávání muzikantů s diváky, i proto zábava po programu nekončí, ale pokračuje bez aparatury, až do rána.

Folk a country festival.

 

Týden Beskydské kultury - Żywiec, Szczyrk, Bielsko- Biała

Kontakt: Powiat bielski/ powiat Żywiecki, www.rok.bielsko.pl

Týden beskydské kultury patří k nejstarším folkóristickým akcím v Polsku a dokonce v Evropě. Zaujímá místo mezi největšími akcemi, jak z hlediska rozsahu, trvání, počtu účinkujících a koncertů, tak také množství diváků, kteří se účastní prezentací. Patří také mezi nejlepší, co se týče ocenění odborníků, pozorovatelů, vystupujících, ale především diváků.
V průběhu jeho konání představují vystupující folklórní soubory originální bohatství lidové hudby, tance a zpěvu, obřadů a zvyků, lidoví umělci svou tvořivost a kulturní organizace a instituce úspěchy v oblasti ochrany, dokumentace a popularizace lidové kultury. Zdůrazňují jeho neopakovatelnou atmosféru, kouzlo společné zábavy, barevnost, a také programovou různorodost. Týden Beskydské kultury je velkým a nádherným svátkem.

 

Podzim

Září

 

Radegast den - Nošovice

Kontakt: www.radegast.cz

Tradiční den pivovaru Radegast. Radegastův den probíhá začátkem září na několika scénách, takřka v celé obci Nošovice. Návštěvníci těchto nejen pivních slavností si užijí recesi, zdravý pohyb, špičkové hudební zážitky, krajovou gastronomii i skvělé pivo.

 

Výstava ovoce, zeleniny a květin - Frýdlant nad.Ostravicí, Dům zahrádkářů

Kontakt: www.beskydy.com

Tradiční výstava ovoce, zeleniny a květin - to nejkrásnější co vyrostlo na našich zahrádkách.

Výstava je doplněna o prodej cibulek květin a květin samotných.

 

Mezinárodní letecký den - Bielsko- Biała

Kontakt: Areoklub Bielsko- Biała, www.pikniklotniczy.pl

Letecký den je nebývalou příležitostí pro lidi, aby se podívali na evoluci letadel, bezmotorových letadel a parašutismu. Doplňkovou atrakcí jsou rovněž historická letadla a jejich repliky, speciální letadla, vrtulníky, motorové kluzáky, a také létající modely. Akce posvěcují rozmanitá vystoupení umělců, koncerty, konkurzy, ukázky schopností speciálních jednotek, záchranářských skupin a také ukázky ohňostrojů.

 

Říjen

 

Sv. Jan Session - Frýdek-Místek

Kontakt: www.skupinahrozen.cz

V září můžete navštívit hudebně divadelní festiválek lidí volajících a naslouchajících "sv. Jan Session" orientovaný nejen na tvorbu vycházející z křesťanských kořenů, ale i obecně na tvorbu motivovanou pozitivním nábojem především mladých lidí.

 

Festival Hudby Johanna Sebastiána Bacha - Bielsko ? Biała

Kontakt: Bielské Kulturní Centrum, www.bck.bielsko.pl

Historie mezinárodního festivalu hudby Johanna Sebastiána Bacha sahá do roku 2000. Od roku 2003 se změnil průběh festivalu. Na místo týdne vyplněného hudbou se koncerty konají od poloviny září do poloviny prosince. Poslední prosincový koncert je věnován koledám. Festival nese ve svém názvu přívlastek "mezinárodní", poněvadž od začátku v něm přijali účast zahraniční varhaníci mimo jiné Michael Gailit z Rakouska, František Vaniček, Pavel Černý z Čech.

 

Dny Hudby na Zámku - Sucha Beskidzka

Kontakt: Městské Kulturní Středisko Zámek Suchá Beskydská / starosta města Suchá Beskydská

13. Dny hudby na zámku - cyklus koncertů věnovaných staré hudbě se tradičně koná v rytířském sálu renesančního zámku. Jako každoročně je v září na zámku opravdovým potěšením pro milovníky hudby. V rámci čtyřech zářijových večerů bude možno si poslechnout výjimečné koncerty pod heslem " Echa staré hudby".

 

Beskydský ještěr - Frýdek-Místek,

Kontakt: www.kulturafm.cz

Nová scéna Vlast, tradiční přehlídka filmů

Beskydský ještěr je celostátní soutěž filmových amatérů, která se koná začátkem září.

 

Jazzový Podzim - Bielsko ? Biała

Kontakt: Bielské Kulturní Centrum, www.bck.bielsko.pl

Jazzový podzim je nejmladším festivalem, který organizuje Bielské kulturní centrum. První ročník se konal v roce 2003. Od začátku je uměleckým ředitelem jeden z nejvýznamnějších polských jazzových hudebníků - Tomasz Stańko. Diváci festivalu se mohou těšit na hudbu nejvyšší světové úrovně v provedení uměleckých a světových hvězd. V minulých ročnících Jazzového podzimu byli hosty bubeník Manu Katch, kytarista John Abercrombie a John Scofield, a také saxofonista Ornett Coleman.

 

Večery u Telemanna ? Pszczyna

Od roku 1979, pořádá Pszczynské muzeum každoroční setkání milovníků hudby, tak zvané "Večery u Telemanna". Zajímavá akce - spojení hudby v perfektním provedením s procházkou po prostorách zámku se skleničkou šampaňského, servírovanou ve vestibulu. Georg Philipp Telemann (1681-1767), jeden z nejvýznamnějších barokních hudebních skladatelů, v letech 1704-1707 v letních měsících přijížděl z Żar do Pszczyny jako dvorní kapelník a varhaník. Za života uznávaný a obdivovaný, po smrti zapomenutý a nedávno znovu objevený a zpopularizovaný díky těmto koncertům. Zámecké muzeum v Pszczyně bylo za činnost, která byla spojena s organizací koncertů, oceněno v roce 2001 představenstvem města Magdeburgu cenou Georga Philippa Telemanna. Cena byla přiznána "... za mimořádný přínos v interpretaci, péči a vědeckou činnost, která se týkala života a tvořivosti vyjímečného skladatele".

 

Foto Art Festival - Bielsko- Biała

Kontakt: Nadace Centrum Fotografie, www.fotoartfestival.art.pl

Foto Art Festival ? jedna z významnějších akcí v oblasti fotografie v Polsku. Festival se koná pravidelně každé dva roky
v Bielsku-Bialej a dává jedinečnou příležitost vidět vynikající fotografie od fotografů z celého světa. Během festivalu
v galeriích, muzejích a dalších prestižních místech v Bielsko-Bialej je v průběhu dvou týdnů prezentována řada velkých individuálních výstav předních umělců fotografie. Myšlenkou festivalu je ukázat rozmanitost cest, jakými se může umělec vydat, když si vybere fotografii jako výrazový prostředek. Festival chce ukázat, jakou byla fotografie před mnoha lety a to, čím je v současnosti.

 

Listopad

 

6. Beskydské folkování aneb setkání s folkem, folkrockem a country Frýdlant n. O., KD

Kontakt: www.frydlantno.cz

Ke konci listopadu se koná přehlídka a soutěž amatérských folkových kapel i jednotlivců v kulturním domě o Cenu diváka a Cenu poroty. V průběhu večera také vystoupí známá populární kapela či zpěvák.

 

Vánoční výstava - Frýdlant n.O., Dům zahrádkářů (dom działkowca)

Kontakt: www.beskydy.com

Tradiční vánoční výstava zahrádkářů s ukázkou vánoční výzdoby a desítkou betlémů. Výstava je doplněna o prodej medoviny, vánočních perníčků a jiných pamlsků.

 

Zima

Prosinec

 

Souznění + Mezinárodní festival advent. zvyků, koled a řemesel - Kozlovice

Kontakt: www.souzneni-festival.cz

Sál Obecního úřadu, parkoviště před úřadem a v prostorách Valašského pivovaru.

Přibližně v polovině prosince se koná Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. Festival probíhá několik dnů v Kozlovicích a Ostravě.

 

Živý Betlém - Frýdlant nad Ostravicí, náměstí

Kontakt: www.frydlantno.cz

V období Vánočních svátků každoročně ožívá za zpěvu koled v oživlém biblickém obrazu dějin příběh svaté dvojice Josefa a Marie a narození Ježíše. Je to krásná podívaná pro malé i velké diváky, kteří se spontánně připojují ke zpěvu vánočních koled, velebících Božího syna a čas vánoční.

 

Vánoční jarmark - Frýdek-Místek, zámek ve Frýdku

Kontakt: web.telecom.cz/muzeumbeskyd/

Vánoční jarmark konající se začátkem prosince, je spojen s prodejem lidových a uměleckých předmětů, ukázkou lidových řemesel, Mikulášskou nadílkou, vánoční hudbou a ochutnávkou vánočních specialit a pamlsků.

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)