Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Frýdek-Místek

google maps

www.frydekmistek.cz

GPS: 49°41'7.58"N, 18°21'1.937"E


Statutární město Frýdek-Místek leží v předhůří Beskyd na středním toku řeky Ostravice v místě, kde se do ní vlévá řeka Morávka. K městu patří části Chlebovice, Zelinkovice, Lysůvky, Lískovec a Skalice. Přesné založení Frýdku není známo. Zřejmě někdy v období let 1327?1335 nahradil svého předchůdce ? ves Jamnici. Ves označená jako Friedeberg, později Místek, se objevuje v roce 1267 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Řeka Ostravice, která dvojměstím protéká, tvořila zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem do 1. prosince 1928. Ke spojení obou měst došlo v r. 1943 a od r. 1955 se používá dnešní název Frýdek-Místek.

Obě historická jádra byla opravena, a tak dnes na Zámeckém náměstí ve Frýdku můžete obdivovat krásné fasády původně renesančních domů a na místeckém náměstí Svobody zase měšťanské domy s podloubím. Vyhledávaný je frýdecký zámek, kde má nyní sídlo Muzeum Beskyd. Z historického hlediska stojí za zmínku také některé kostely, např. kostel sv. Jošta, kostel sv. Jana a Pavla, kostel Všech svatých, farní kostel sv. Jana Křtitele. Město má dobré sportovní zázemí, jak pro aktivní sportovce, tak i pro ty, kteří sportují jen rekreačně. Jachtingu, surfingu či rybolovu je možné se věnovat na blízké přehradě Olešná. Zkrátka nepřijdou volejbalisté ani tenisté. Pro horolezce funguje ve městě cvičná horolezecká stěna. Využít je možno zajímavé městské cyklotrasy a vypravit se za památkami či sportem po městě a jeho půvabném okolí.

 

Zajímavosti:

- Zámek Frýdek Místek

- Muzeum Beskyd

- Národní dům

- Poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie

- Kostel sv. Jakuba

- Kostel sv. Jošta

- Kostel sv. Jana a Pavla

- Kostel Všech svatých

- Farní kostel sv. Jana Křtitele

- Kostel Českobratrské církve evangelické

- Poutní místo Hájek s kaplí svatého Kříže v Lískovci

- Galeria a antikvariaty: Pod svícnem, Pod zámkem, V ,,modrém?, U Jakuba, Krásno,

v Podloubí, Pod sovou, Langův dům

- Park Smetanovy sady kolem řeky Ostravice

- Rozhledna Kabátice v Chlebovicích

- Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích v budově starobylého Fojtství

 

Volný čas:

- Letní a krytý Aquapark Olešná

- Kryté bazény

- Fotbalové hřiště

- Bowling

- Bruslení

- Fit studia

- Jezdectví

- Motokáry

- Squash

- Tenis

- Umělá horolezecká stěna

- Lyžařský areál v Chlebovicích

- Naučné stezky: Frýdecký les

- Bludné balvany - památka na dobu ledovou

- Okolí Morávky ve Skalici


Tip:

Zámek Frýdek-Místek

Zámek stojí na kopci v části Frýdek města Frýdek-Místek. Nad řekou se dříve čnil gotický zeměpanský hrad z první čtvrtiny 14. století, který sloužil k ochraně obchodní cesty při zemské hranici. Z hradu se dochovalo jen vnitřní jádro se čtvercovou věží. Později byl zámek zrekonstruován v barokním stylu. Barokně byl upraven i interiér kaple sv. Barbory a v druhé čtvrtině 17. stol. byly postaveny i hospodářské budovy obklopující první nádvoří. Dnešní zámek je skromný, ale nabízí se prohlídka nového zámeckého okruhu se zámeckými interiéry, rytířským sálem s 35 erby slezské šlechty, ukázka dobového nábytku - jako secesní paraván či černý kubistický stůl, vyhlídkovou věží - gloriet, kaplí sv. Barbory a dalšími zajímavostmi. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1727.

 

Video:

Foto:

foto foto foto foto foto foto foto foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)