Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Frýdek-Místek

Kostel sv. Jošta

49° 41? 01.73? 18° 21? 11.19? google maps

Historie: Pozdně renesanční kostel sv. Jošta v současném městském parku Komenského dal vystavět s největší pravděpodobností Jan Bruntálský, synovec hraběte Bartoloměje Bruntálského z Vrbna v roce 1612. Nový hlavní oltář byl postaven r. 1666 a posvěcen v roce 1673 ke cti a chvále sv. Jošta.

V první polovině 18. století byla přistavěna sakristie a roku 1791 dřevěná zvonice. Původně to byl votivní kostel, který se záhy stal hřbitovním. Na jeho malém hřbitově byli pochováváni zejména obyvatelé frýdeckého předměstí i Starého Města. Když za vlády Josefa II. vyšlo nařízení, že ve středu města nesmějí být z hygienických důvodů umístěny hřbitovy, došlo ke zrušení hřbitova u farního kostela sv. Jana Křtitele a pohřbívání obyvatel města bylo přeneseno v plné míře na hřbitov u kostelíka sv. Jošta. Dnes je na místě hřbitova park.

Kostelík má jednoduchou renesanční podobu. Obdélná stavba s opěrnými pilíři po obvodě je zakončena půlkruhovým presbytářem s malou kruhovou sakristií za ním. Dřevěná věžička se zvonky je stejně jako celá střecha pokryta šindelem.

Kontakt: Přístupno příležitostně

Dojezd: Veřejná doprava Frýdek-Místek

GPS: N 49° 41? 01.73? E 18° 21? 11.19?

 

Kaple sv. Kříže v lese Hájku

49°42?41.44?,18°20?46.32? google maps

Lokalita: Lískovec u Frýdku

Historie: Místo dostalo pojmenování podle bývalého arcivévodského lesa, v němž se nacházela studánka, ke které směřovali poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie. Tito lidé věřili, že voda ze studánky má léčivou zázračnou moc. V roce 1786 postavil lesník Michal Hirschheimer dřevěný kříž u pramene vyvěrajícího ze stráně. Frýdecký farář hrabě Justus Vilém Pražma nechal opatřit tento kříž přístřeším. Jeho nástupce Josef Karel Schipp vybudoval v roce 1834 dnešní dřevěnou kapli sv. Kříže a farář Pavel Prutek dal zhotovit v roce 1840 kamennou studnu. Farář Karel Findinský pořídil cementovou nádržku na vodu, v níž si poutníci mohli omýt nohy, opravil studnu a v roce 1871 slavnostně posvětil kapli s novým sousoším Kalvárie.

Dojezd: Ke kapli se dostanete po cestě z Frýdku-Místku do Lískovce, v Lískovci

odbočíte do centra obce a pokračujete po silnici III. třídy ve směru na Sedliště.

Autobusová zastávka na kraji lesíka - cca 150 metrů od kaple. Zastávka se

jmenuje K Hájku.

GPS: 49°42?41.44?N,18°20?46.32?E

 


© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)