Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Paskov

google maps

www.obec-paskov.cz

GPS: 49°43'57.759"N, 18°17'37.279"E

 

Obec Paskov se nachází na severozápad od Frýdku-Místku. Leží na historické hranici Moravy a Slezska, v moravské části Regionu Beskydy. První dochovaný písemný záznam o Paskovu pochází z r. 1267. Až do konce druhé světové války byl sídlem střední šlechty, což mu vtisklo historizující ráz podobný malým městům. Obec Paskov leží na přechodu z ostravské průmyslové aglomerace do Beskyd. Na konci osmdesátých let byl Paskov nejprůmyslovější obcí v tehdejším Československu.

V obci žil, pracoval a v roce 1920 také zemřel světoznámý entomolog Edmund Reitter. Jeho sbírka obsahující cca 30 000 exponátů brouků je umístěna v Přírodním historickém muzeu v Budapešti. Na budově, kde bydlel, na ul. Nádražní je umístěná kovová pamětní deska.

 

Zajímavosti:

- Kostel sv. Vavřince

- Náměstí se Sochou sv. Floriána

- Zámek se vstupní budovou do zámeckého areálu a zámeckou kaplí

- Sochy sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého před vstupem do zámku

- Socha Tomáše Garrigue Masaryka před budovou obecního úřadu

- Dřevěná kontribuční sýpka

- Kaple Povýšení sv. Kříže v místní části Oprechtice

- Zámecký park, zčásti zařazen mezi chráněná území řady Natura 2000

- Sochy v zámeckém parku

 

Volný čas:

- Hřiště s umělým povrchem

- Cyklostezky

 

Tip:

Bývalý zámek a zámecký park v Paskově.

Zámek a zámecký park je dnes v poměrně zachovalém stavu, od obce je oddělen přízemním podlouhlým předzámčím s vysokou věží uprostřed. Na věži jsou instalovány hodiny. Před vchodem do areálu zámku jsou dvě církevní sochy ? sv. Jan Nepomucký a sv. Šebestián. Barokní zámek byl postaven v letech 1640-1646 za Václava z Vrbna patrně na místě původní tvrze. Zámek byl postupně majetkem mnoha šlechtických rodů a v r. 1869 jej nechal hrabě Mořic ze Saint Genois po požáru přestavět do jeho dnešní podoby čtyřkřídlého zámku s mansardovou střechou a novoklasicistní fasádou. Po druhé světové válce v r. 1945 byl celý majetek posledního majitele Otto Stolberga vyvlastněn a zámek adaptován na nemocnici. Tím došlo nejen ke změně jeho poslání ale do značné míry také k negativnímu ovlivnění historické podstaty budovy.

 

Video:

Foto:

foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)