Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Šenov

google maps

www.mesto-senov.cz

GPS: 49°47'5.688"N, 18°22'30.676"E

 

Šenov patří k nejstarším sídlům ve Slezsku. Přesné datum založení není známo, ale pravděpodobně vznikl již ve 12. století, jako předkolonizační slovanská osada při obchodní cestě z Opavy do Těšína. První písemná zmínka o Šenově je datována v r. 1305.

Až do dvacátých let 20. století zde stával zámek jako symbol sídla šlechtických rodů, majitelů zdejšího panství. V r. 1927 však byla budova zámku, tehdy v již zchátralém stavu, rozebrána. Ze zámeckého areálu se do dnešní doby dochovala pouze budova správce, dnes sídlo základní umělecké školy. Šenov je nejmladším městem Regionu Beskydy, statut města obdržel v r. 1998. Je zároveň sídlem svazku obcí Regionu Slezská brána ? tj. mikroregionu nacházejícího se mezi městy Ostrava, Havířov a Frýdek-Místek.

Nevýznamnější památkou Šenova je barokní kostel Prozřetelnosti Boží. Díky své originální architektuře je nazýván ?Perlou Slezska?. Z přírodních zajímavosti lze jmenovat kromě zámeckého parku v centru města v okolí kostela, především systém rybníků, z nichž největší jsou Košťalovický a Volenský rybník a les Bobčok. Originalitou Šenova je skupina šesti dřevěných mlýnku v lokalitě Škrbeň. Za významnou osobnost Šenova lze považovat akademického malíře Viléma Wűnscheho, absolventa akademie výtvarných umění, kde byl žákem Maxe Švabinského. V Šenově jeho tvorbu připomínají sgrafita na fasádě Základní umělecké školy.

 

Zajímavosti:

- Kostel Prozřetelnosti Boží

- Socha sv. Antonína na ul. Kostelní
- Socha sv. Floriána na ul. Kaštanové

- Socha sv. Jana Nepomuckého na ul. Kostelní
- Zámecký park v okolí kostela

- Základní škola umění se sgrafity Viléma Wűnscheho

- Velký a Malý okruh Naučné stezky Šenov

- Soubor dřevěných mlýnků

 

Volný čas:

- Lukostřelnice

- Cykloturistika - městem prochází cyklotrasy 6064 a 6063.

- Pěší turistika

 

Tip:

Malý a Velký okruh Naučné stezky Šenov

Téměř všechny historické památky i přírodní zajímavosti jsou od roku 2003 zdařile propojeny dvěma okruhy Naučné stezky. Malý okruh (cca 1,5 km) provází prostřednictvím šesti zastavení zájemce historickým centrem města. Velký okruh (cca 11,5 km) se svými sedmi zastaveními představuje přírodní zajímavosti v  okolí Šenova.

 

Video:

Foto:

foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)