Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Sedliště

google maps

www.sedliste.cz

GPS: 49°43'5.875"N, 18°21'59.639"E

 

Sedliště jsou sousední obcí Frýdku- Místku na severovýchod od něj. Podobně jako u jiných slezských vesnic Regionu Beskydy pochází první písemná zmínka o Sedlištích z r. 1305. Jejich reálné založení však muselo proběhnout dříve, pravděpodobně ve druhé polovině 13 století. Charakterem zástavby, existenci řady větších i menší církevních památek, patří k typickým slezským vesnicím, kde se do dnešní doby udržel konzervativní styl života se smyslem pro uchování tradic. Kromě historického centra obce je vyhledávaným místem pro návštěvu rovněž nedaleké výletiště ? Bezručova vyhlídka s krásným panoramatickým výhledem na krajinu. Jen několik set metrů za hranicemi obce, v lokalitě Lískovec - Hájek se nachází další církevní stavba a zároveň poutní místo Kaple sv. Kříže s uctívaným pramenem.

Centrum obce je křižovatkou tří cyklotras ? 6005, 6065 a 6063

 

Zajímavosti:

- Dřevěný kostel Všech svatých (1638) a okolní hřbitove se skanzenem litinových křížů

- Barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Frýdecké za kostelem

- Výletiště Bezručova vyhlídka s památníkem Osvobozené půdě, sochami akademického
sochaře Emila Adamce a panoramatickým výhledem na Moravskoslezské Beskydy, Slezské
Beskydy, Podbeskydskou pahorkatinu a Jeseníky

 

Volný čas:

- Muzeum Lašská jizba

- Cykloturistika

 

Tip:

Centrum obce s kostelem Všech Svatých a Muzeem Lašská jizba

Dřevěný kostel Všech Svatých z r. 1638 je jednou z nejzdařilejších a nejzachovalejších staveb svého druhu v celém Pobeskydí. Kolem něj se nachází soubor litinových křížů, a také kříže z jiných dnes již zaniklých hřbitovů. Soubor svým rozsahem představuje jakýsi malý skanzen těchto funerálních artefaktů. Z areálem kostela se nachází dvě barokní sochy ? Panny Marie Frýdecké a sv. Jana Nepomuckého.

S myšlenkou "Lašské jizby", která má svou expozici v budově vedle kostela, přišel původně Josef Vochala, když začal sbírat různé národopisné pamětihodnosti a ukládat je ve zvláštní světnici na svém statku. Tradice uchovávání dokladů života minulých generací je v Sedlištích živá dodnes. Pro novou instalaci byly  využity nejen předměty každodenní potřeby ? nábytek, vybavení domácnosti, textilie, ale také řemeslnické a zemědělské nářadí z darů občanů.

 

Video:

Foto:

foto foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)