Sedliště jsou sousední obcí Frýdku- Místku na severovýchod od něj. Podobně jako u jiných slezských vesnic Regionu Beskydy pochází první písemná zmínka o Sedlištích z r. 1305. Jejich reálné založení však muselo proběhnout dříve, pravděpodobně ve druhé polovině 13 století. Charakterem zástavby, existenci řady větších i menší církevních památek, patří k typickým slezským vesnicím, kde se do dnešní doby udržel konzervativní styl života se smyslem pro uchování tradic. Kromě historického centra obce je vyhledávaným místem pro návštěvu rovněž nedaleké výletiště ? Bezručova vyhlídka s krásným panoramatickým výhledem na krajinu. Jen několik set metrů za hranicemi obce, v lokalitě Lískovec - Hájek se nachází další církevní stavba a zároveň poutní místo Kaple sv. Kříže s uctívaným pramenem.
Centrum obce je křižovatkou tří cyklotras ? 6005, 6065 a 6063
Zajímavosti:
- Dřevěný kostel Všech svatých (1638) a okolní hřbitove se skanzenem litinových křížů
- Barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Frýdecké za kostelem
- Výletiště Bezručova vyhlídka s památníkem Osvobozené půdě, sochami akademického sochaře Emila Adamce a panoramatickým výhledem na Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy, Podbeskydskou pahorkatinu a Jeseníky
Volný čas:
- Muzeum Lašská jizba
- Cykloturistika
Tip:
Centrum obce s kostelem Všech Svatých a Muzeem Lašská jizba
Dřevěný kostel Všech Svatých z r. 1638 je jednou z nejzdařilejších a nejzachovalejších staveb svého druhu v celém Pobeskydí. Kolem něj se nachází soubor litinových křížů, a také kříže z jiných dnes již zaniklých hřbitovů. Soubor svým rozsahem představuje jakýsi malý skanzen těchto funerálních artefaktů. Z areálem kostela se nachází dvě barokní sochy ? Panny Marie Frýdecké a sv. Jana Nepomuckého.
S myšlenkou "Lašské jizby", která má svou expozici v budově vedle kostela, přišel původně Josef Vochala, když začal sbírat různé národopisné pamětihodnosti a ukládat je ve zvláštní světnici na svém statku. Tradice uchovávání dokladů života minulých generací je v Sedlištích živá dodnes. Pro novou instalaci byly využity nejen předměty každodenní potřeby ? nábytek, vybavení domácnosti, textilie, ale také řemeslnické a zemědělské nářadí z darů občanů.