Bílá

google maps

www.obecbila.cz

GPS: 49°26'31.52"N, 18°27'10.85"E

 

K osídlování území obce došlo v době pasekářské a současně probíhající valašské kolonizace v období 15. až 18. století. Valašští kolonisté pastevci slovenské, polské, ukrajinské a také rumunské národnosti zavedli na horských stráních Zadních hor salašnické hospodaření, které dalo oblasti významný ráz, který se dochoval do dnešních dnů. Samostatnost obce Bílá je od roku 1951. Významnou změnou byla výstavba údolní nádrže Šance. V roce 1965 byla poslední jízda na trati Ostravice ? Bílá, která stavbě přehrady musela ustoupit. Přehrada zvýšila vodohospodářský význam oblasti tím, že je významnou zásobárnou vody pro Ostravsko. Obec a její okolí poskytuje možnosti k rekreačnímu a sportovnímu vyžití. Na své si přijdou turisté, cyklisté i lyžaři. Oblast je vyhledávána v letním i zimním období. Rekreanti mají bohatý výběr turistických tras, jež vedou po horských hřebenech, údolími horských potoků a klidných zákoutích. Milovníci přírody mohou obdivovat malebné kopce, slunné louky, příkré srázy, neobvyklé vyhlídky i původní přírodní společenstva.

 

Zajímavosti:

- Dřevěný kostel sv. Bedřicha ? nejzajímavější památkový objekt ze 70. let 19.století, který

svou vysokou a štíhlou věží připomíná severskou architekturu

- Lovecký zámeček - arcibiskupský zámeček, jehož plášť chráněný šindelem si dodnes

podržel původní vzhled.

- Kaple na Hlavaté ? kaple je zasvěcená sv. Cyrilu a Metodějovi a připomíná svým stylem

Jurkovičovy stavby (Libušín, Maměnka na Pustevnách atd.)

- Národní přírodní rezervace Salajka ? pralesní rezervace tvořena velmi vzácným zbytkem

 původního jedlobukového pralesa s průměrným věkem 280 let

- Rozhledna Čarták u Třeštíku ? 30 m vysoká rozhledna na stejnojmenném kopci

 

Volný čas:

- Sun outdoor Beskydy - půjčovna sjezdových koloběžek a horských kol, Nordic Walking,

trampolína, lukostřelba s výcvikem, v zimních měsících půjčovna sněžnic a snowblades

- Lyžařské areály - Ski areál Bílá, Bílá - Mezivodí, Bumbálka, lyžařský areál Celnica Třeštík,

- SKI Klema Masarykova chata Bumbálka

- Snowparky - Gravity Snowpark ve Ski areálu Bílá

 

Tip:

Skiareál Bílá - více jak 5 km sjezdovek je denně upravováno nejmodernějšími stroji a uměle zasněžováno. K rychlému odbavení slouží čtyřsedačková lanová dráha a další čtyři vleky. V jižní části areálu je pro snowboardisty vymezen snowboard park se skoky a překážkami. Pro děti je zde připraven TOP dětský lyžařský park, provazový vlek, pohyblivý koberec a kolotoč Rotondo. Areál je plně vybaven kvalitním zázemím ? půjčovnami, skiservisy, stravovacími službami a ubytovacími možnostmi. Pro příznivce běžeckého lyžování jsou upravovány tři běžecké okruhy o délkách 6, 20 a 33 km.

Pokud chcete zažít i něco víc, jsou právě pro vás určeny výlety na sněžnicích. Výlet můžete ukončit velice stylově při svařeném vínu a špekáčcích v pravém indiánském tý-pí. A pokud i to by vám bylo málo, zapůjčte si snowblades.

Ski areál Bílá nabízí i v letních měsících různé aktivity. Můžete si zastřílet z luku, nacvičit různé sestavy na trampolínách nebo sjet sjezdovku na koloběžce. Koloběžku, ale do kopce tlačit nemusíte. Od června do září je totiž v provozu čtyřsedačková lanovka Zbojník.

 

Video:

Foto:

foto foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)