Frýdlant nad Ostravicí

google maps

www.frydlantno.cz

GPS: 49°35'33.937"N, 18°21'34.248"E

 

Město Frýdlant nad Ostravicí, leží na řece Ostravici v širokém údolí mezi masivem Lysé hory a Ondřejníku. Je přirozeným centrem celého mikroregionu a výchozím bodem pro cesty do centra Moravskoslezských Beskyd. Počátek systematického osidlování severovýchodního cípu Moravy, spadá do druhé poloviny 13. století. Český král Přemysl Otakar I. tímto úkolem pověřil olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburka. K založení Frýdlantu nad Ostravicí, však došlo patrně až o sto let později, tedy v průběhu druhé poloviny 14. století, kdy na českém trůně seděl ?otec vlasti? císař a král Karel IV. První písemná zmínka, je však ještě o několik desítek let mladší a nese letopočet 1395. V minulosti byl Frýdlant průmyslovým centrem oblasti proslulým svou železářskou výrobou. Dnes se Frýdlant nad Ostravicí orientuje především na cestovní ruch. Město poskytuje návštěvníkům různorodé kulturní i sportovní vyžití.

Při jejich putování nabízí zpestření také Galerie uměleckého smaltu a litiny. Kdo touží po aktivním odpočinku, najde pro něj ve Frýdlantě nad Ostravicí a okolí nejlepší podmínky. V posledních letech vznikla nová moderní sportoviště. Hala Sport v sousedství fotbalového hřiště s posilovnou, tenisová hala s letním tenisovým areálem se nachází v blízkosti koupaliště s tobogánem, hřiště pro plážový volejbal, sportovní a relaxační centrum, kde najdou zájemci hřiště pro beach volejbal, squashová hřiště, tenisové kurty s umělým povrchem. Pro děti je zde k dispozici několik hřišť. To vše můžete spatřit z ptačí perspektivy, neboť ve Frýdlantu n. O. je sportovní letiště pro motorové i bezmotorové létání, které rovněž nabízí základní parašutistický výcvik, tandemové seskoky, lety letadlem a letecký výcvik. Frýdlant je jako stvořený pro lehčí i náročnější turistiku, ať pěšky nebo na kole. Je možno se vydat na túru do okolních hor - na Lysou horu, Ondřejník či Smrk. V zimním období jsou v okolí města vhodné terény pro běžecké i sjezdové lyžování.

 

Zajímavosti:

- Kostel sv. Bartoloměje - barokní farní kostel z druhé poloviny 17. století

- Klášter sv. Karla Boromejského - budově se dvěmi bočními rizality vévodí v čele

neorománská řeholní kaple, kopie baziliky sv. Pavla v Římě. Zvláště mistrovským dílem je

dřevěný strop kaple.

- Galerie uměleckého smaltu a litiny s expozicí malíře Ferdiše Duši ? připomíná železářskou

a smaltéřskou tradici

- Penzion Letohrádek ? situován na úbočí Ondřejníku, rekonstruován ve stylu Dušana

Jurkoviče

 

Volný čas:

- Kulturní dům

- Paragliding na nejvyšším vrcholu Ondřejníku Skalce

- Naučná stezka Kamenec podél řeky Ostravice

- Fotbalové hřiště

- Sportovní a relaxační centrum Giff aréna (Kotelna) ? beach tenis a volejbal, krytý bazén,

whirpool, petanque, ruské kuželky, sauna, solárium, tenis, squash

- Letiště pro motorové i bezmotorové létání ? nabízí základní parašutistický výcvik,

tandemové seskoky, lety letadlem a letecké výcviky

- Tenisová hala Edimex ? 4 kryté kurty, posilovna, whirpool, masáže

- Venkovní tenisové kurty u Design penzionu ? 9 venkovních antukových kurtů

- Koupaliště ? venkovní koupaliště s tobogánem

- Hala Sport - kurty na badminton, ping-pongové stoly a posilovna

- Minigolf ? u Design penzionu a penzionu Letohrádek

 

Tip:

Galerie uměleckého smaltu a litiny - ojedinělá expozice ve střední Evropě. Vznikla díky iniciativě asociace EMAIL ART. Její členové pořádají ve spolupráci s městem Frýdlant n.O. a místními smaltárenskými podniky od roku 1999 Mezinárodní sympozia Frýdlantský umělecký smalt. Představují se zde umělci z Česka, Anglie, Holandska Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska a Japonska. Unikátní sbírka představuje různé technologické postupy, ale hlavně pestrou škálu výtvarných názorů ovlivněných místními tradicemi a školami. Součástí galerie je také Památník Ferdiše Duši ? frýdlantského rodáka, keramika, malíře a grafika. Výstavní síň doplňují pravidelné doprovodné výstavy.

 

Video:

Foto:

foto foto foto foto foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)