Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Metylovice

google maps

www.metylovice.cz

GPS: 49°36'50.113"N, 18°20'6.584"E

 

Obec Metylovice se nachází na úpatí Moravskoslezských Beskyd, pod lesnatým masívem Ondřejníku, na místě s krásným výhledem na okolní hory.

Historie obce se začíná psát v závěru 13. století, kdy se zde usazovali první osadníci a začínali dobývat ze zdejší chudé půdy své živobytí. Od 17. do poloviny 20. století je obec známá svou rozvinutou kožedělnou výrobou (zejména výrobou bičů), které byly exportovány nejen do Evropy, ale i do zámoří.


Z původních dřevěných stavení se několik v obci dochovalo do současnosti a jsou dokladem těžkých životních podmínek, v jakých žili předkové dnešních obyvatel. Poloha na svazích hor předurčují vesnici a její obyvatelé pro klidné bydlení a pro rozvoj cestovního ruchu. Obec je dobrým výchozím bodem pro výlety do okolních hor zpřístupněných trasami pro pěší, cyklisty i lyžaře na běžkách.

 

Zajímavosti:

- Kostel Všech svatých ? pozdně gotický kostel kamenný kostel z roku 1577

- Kaplička sv. Anny - v nice je umístěna soška sv. Anny s nápisem ?sv. Anno, oroduj za nás?.

Proto se místu říká u sv. Anny.

-Metylovská rychta ? fojtství ? dnes slouží jako dětské sanatorium

 

Volný čas:

- Relaxační centrum v Odborném léčebném ústavu ? krytý bazén s whirpoolem, sauna, masáže

 

Tip:

Metylovská rychta ? fojtství - vznikla na nejvyšším bodě obce, nedaleko pramene metylovického potoka, pravděpodobně na počátku kolonizace na přelomu 13. a 14. století.

Z fojtství byl (a je) krásný výhled, na jih na Lysou horu, na západ na Ondřejník, na sever na Metylovskou hůrku, na východ k fojtovu mlýnu, pile a do údolí řeky Ostravice.Doba rychtářů končí na počátku 50 let 19. století. Fojtství mění majitele až objekt kupují v r. 1923 Ostravské letní kolonie. Ty zde organizují letní ozdravné pobyty pro děti. Roku 1949 je sem přemístěna dětská zotavovna z Jánských lázní v Krkonoších. Dnes se léčebna nazývá Odborný léčebný ústav Metylovice-Moravskoslezské sanatorium a slouží také jako rehabilitační centrum.

 

Video:

Foto:

foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)