Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Janovice

google maps

www.obecjanovice.cz

GPS: 49°37'26.407"N, 18°24'30.91"E

 

Na úpatí Lysé hory v podhůří Moravskoslezských Beskyd, stranou hlavních silničních tahů se nachází vesnice Janovice. Na základě tehdy již existujících okolních obcí lze předpokládat vznik Janovic někdy ve 13.-14. století. V roce 1447 se v zápise farního úřadu Dobrozemnice (dnes obec Dobrá) uvádějí Janovice jako osada. Ta byla součástí frýdeckého panství spravovaného v rámci těšínského knížectví. Roku 1573 bylo panství odštěpeno a koupeno Matoušem z Lohova. Z té doby o ní pochází také první písemná zmínka. Obec nabízí místním obyvatelům a návštěvníkům příležitost k odpočinku v atraktivní beskydské krajině. Nachází se zde kostel sv. Josefa, s mimořádně krásným pseudogotickým interiérem, sad Petra Bezruče a zbytky středověkého hrádku. Prochází tudy značená cyklotrasa a turistické pěší stezky, které vytvářejí z obce dobrý výchozí bod pro výlety do centrální částí Beskyd. Pohled na panorama Beskyd z Janovic je nezapomenutelným zážitkem.

 

Zajímavosti:

- Kostel Sv. Josefa - novogotický kostel z konce 19. století

- Malý a Velký pahorek ? chráněné území se zbytky bradlového útesu Západních Karpat

 

Volný čas:

- Hradisko ? přírodní amfiteátr, který vznikl vylámáním kamene v prostorách pod středověkým hrádkem ze 14. - 15. stol. Dnes slouží k pořádání menších kulturně-společenských akcí.

- Sad Petra Bezruče ? další středisko kulturního života obce. V horní části se nachází ovocný sad a v dolní altánek sloužící k pořádání společenských akcí.

 

Tip:

Zbojník Ondráš - vlastním jménem Ondra Fuciman, 13. 11. 1680 - 1. 4. 1715, je jednou z největších osobností obce i celých Moravskoslezských Beskyd. Narodil se jako syn fojta Fucimana z Janovic. Ondráš prožíval své mládí v době, kdy byl majitelem frýdeckého panství František Vilém Pražma, za kterého byl lid velice utlačován. Byly předepisovány velké dávky a pracovní povinnosti. Z tohoto důvodu mnozí majitelé usedlostí ze svých majetků utíkali, nechávali pole neobdělané a dávali se na zboj. I když Ondra na zboj nemusel, pocházel ze zámožné rodiny, dal se na zbojnictví snad právě proto, že viděl utrpení poddaného lidu. Posbíral nespokojené sedláky, stal se jejich vůdcem a spolu pak přepadávali panské statky, bohaté kupce a podnikali zbojnické výpady proti pánům ve Frýdku a na Hukvaldech. Zdržoval se v beskydských lesích a horách, často bývá nazýván Pánem Lysé hory. Jeho životní pouť skončila zradou ? jeho druh Juráš ho pro peníze zabil ve Sviadnově roku 1715. Pamětní deska zbojníku Ondrášovi je umístěna na janovickém hostinci.

 

Video:

Foto:

foto foto foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)