Partneři

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Těrlicko

google maps

www.terlicko.cz

GPS: 49°45'8.004"N, 18°28'57.024"E

 

Obec Těrlicko leží na svazích Těšínské pahorkatiny západně od Českého Těšína.

Patří k nejstarším obcím na Těšínsku. Podle některých nálezů by mohlo být staré kolem tisíce let. První písemná zmínka o Těrlicku pochází z roku 1229. Původní Těrlicko se rozkládalo kolem řeky Stonávky.
V roce 1953 bylo rozhodnuto o vybudování přehradní nádrže. Se stavbou bylo započato v roce 1955 a práce skončily v roce 1961. Velká část obce musela být zatopena. V době výstavby patřila její 617 m dlouhá a 25 m vysoká sypaná hráz mezi největší svého druhu v Evropě. Perspektiva obce je dána charakterem rekreační oblasti a polohou na významné dopravní ose spojující Ostravu a Havířov s největším hraničním přechodem do Polska - Českým Těšínem. Lidová architektura a specifický typ osídlení, spolu s jedinečnou přírodou tohoto území, je vzácnou a turisticky přitažlivou oblastí.

 

Zajímavosti:

- Vodní nádrž Těrlicko

- Kostel sv. Vavřince

- Sousoší sv. Jana Nepomuckého

- Larischův zámek

- Letohrádek

- Památník letců

- Jaškovská krčma

- Sochařský park

 

Volný čas:

- Těrlická přehrada

- Naučná stezka Těrlické mokřady

- Vlek vodního lyžování

 

Tip:

Jaškovská krčma ? restaurace je umístěna v budově,jejíž část pochází ze 13.století. První písemná zmínka o této jedné z nejstarších hospod ve Slezsku pochází z roku 1268. Provoz je rozčleněn ve dvou podlažích do různě velkých sálů s excelentní terasou, která skýtá neopakovatelný výhled na hladinu přehrady

Naučná stezka Těrlické mokřady ? vede podél meandrů vodního toku Stonavou v horní záchytné nádrži vodního díla Těrlická přehrada zajímavým přírodním prostředím lužního a mokřadního charakteru.

 

Video:

Foto:

foto

 
© Region Beskydy, všechna práva vyhrazena
vytvořeno eABM s.r.o.
  • Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Polish (Poland)